رشته مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست

معرفی

کارشناسان منابع طبیعی با بررسی علم اکولوژی، حل مسائل زیست محیطی، ارائه طرح های عملی برای حفظ و توسعه پوشش گیاهی، بهره‌برداری صحیح از اراضی مطابق با قابلیت‌ آن ها، توسعه فعالیت آبخیزداری و مدیریت آب و خاك، تلاش می‌كنند تا این آرزو را محقق سازند. این رشته در مقطع كارشناسی دارای 5 گرایش محیط‌زیست، مرتع و آبخیزداری، جنگلداری، شیلات و علوم و صنایع چوب و كاغذ است.

گرایش محیط‌زیست یك رشته چند بخشی یا بین رشته‌ای است و آمیخته‌ای از علوم بیولوژی، اكولوژی، فیزیك، شیمی، ریاضی، آمار،‌ اكولوژی كاربردی و جغرافیا می‌باشد. این گرایش تلاش می‌كند تا بین محیط انسان یا محیط شهری و محیط فراشهری مثل مرتع، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود به نحوی عمل كند كه با نیازها و امیدهایش هماهنگی بیشتری داشته باشد و در نهایت زندگی بهتری رابرای خود و آیندگان فراهم سازد.همچنین تلاش می‌كند تا با ارائه دانش و آگاهی‌های لازم درباره اكولوژی حیات وحش، اكولوژی دریاها، نحوه آلودگی محیط‌زیست، نحوه طراحی پارك‌های ملی و جنگلی و ... به حمایت و حفاظت از محیط‌زیست و حل مشكلات زیست‌ محیطی بپردازد. در كشور ما محیط زیست در مقطع كارشناسی یكی از گرایش‌های مهندسی منابع طبیعی است و در آن بیشتر به اكوسیستم‌های طبیعی پرداخته می‌شود، اما استادان محیط‌زیست معتقدند كه باید مثل سایر كشورهای دنیا، محیط‌زیست را به عنوان یك رشته مجزا ارائه دهیم و در آن علاوه بر اكوسیستم‌های طبیعی به اكوسیستم‌های شهری نیز پرداخته شود. چون در حقیقت محیط‌زیست به تعامل و ارتباط بین محیط‌های انسانی و طبیعی می‌پردازد و صحیح نیست كه این دو را مجزا از یكدیگر بررسی كنیم.

موقعیت شغلی در ایران

در سال 1382، ارزش اقتصادی هر هکتار دریا از نظر تعدیل و تنظیم گازها، کنترل آشفتگیتنظیم آب، تهیه‌ آب، تصفیه آب، تولید مواد غذایی، تامین مواد خام،‌ ارزش فرهنگی، توریسم و ... 71609310 ریال، هر هكتار ساحل 50244800 ریال، هر هكتار جنگل 12015600 ریال، هر هكتار مرتع 2876800 ریال و هر هكتار تالاب 183334000 ریال محاسبه شده‌ است.متأسفانه بسیاری از این منابع ارزشمند كه تجدیدناپذیر یا به سختی قابل تجدید هستند، در كشور ما به دلیل بی‌مبالاتی و بی‌توجهی در معرض نابودی قرار گرفته‌اند. چرا كه ما توجه به قوانین و معیارهای محیط‌زیست را یك امر ضروری و اجتناب‌ناپذیر نمی‌دانیم با این همه، چون امروزه مسائل و مشكلات زیست‌محیطی صرفاً به یك كشور، یك منطقه یا یك قاره محدود نمی‌شود و هیچ كشوری نمی‌تواند ادعا كند كه انتشار آلودگی و مشكلات ناشی از آن، مختص به كشور متبوعش می‌باشد، حفظ محیط‌زیست به یك ائتلاف جهانی تبدیل شده است و تمام كشورها و جوامع بشری پذیرفته‌اند كه باید در توسعه صنعتی با توجه به ارزیابی دقیق زیست محیطی تجدید نظر کرد.

این امر باعث شده است كه در كشور ما نیز متخصصان محیط‌زیست در تمام مقاطع تحصیلی بویژه كارشناسی‌ ارشد و دكترا در سازمان‌های متعددی از جمله: سازمان حفاظت محیط‌زیست، شهرداری‌ها، مهندسین مشاور، وزارت كشور،‌ وزارت نیرو، وزارت نفت و شرکت های خصوصی مرتبط با پروژه های این نهاد و سازمان ها حضور داشته باشند.