رشته مهندسی علوم زیست محیطی- مقطع کارشناسی پیوسته

مقدمه

ظهور رشته‌هاي بين رشته‌اي از خصوصيات عصر حاضر در صحنه آموزش عالي جهاني است. بر مبناي مطالعات انجام شده براي دورنماي رشته‌هاي مهندسي تا سال 2020 توسط آكادمي ملي مهندسي ايالات متحده در سال 2004 و 2005، رشته علوم مهندسي به عنوان هسته مركزي در صحنه آموزش مهندسي بيست سال آينده قرار گرفته است. دوره‌هاي كارشناسي، كارشناسي‌ارشد و دكتراي علوم مهندسي از رشته‌هاي مطرح در دنياي علم و فناوري امروز است و در دانشگاه‌هاي معروف دنيا همچون دانشگاه بركلي كاليفرنيا، هاروارد و ... وجود دارد.

تعریف

علوم مهندسي زيست محيطي، حوزه‌اي چند برنامه‌اي است كه نيازمند همراهي اصول فيزيكي، شيميائي و بيولوژي با تجزيه و تحليل مهندسي براي محافظت محيط زيست و ترميم آن است. رشته علوم مهندسي زيست محيطي درسهايي از دپارتمان‌هاي گوناگون را تركيب مي‌كند تا برنامه‌اي را كه پايه‌اي قوي در علوم و مهندسي دارد، ايجاد كند. اين رشته محيطي را فراهم مي‌كند كه در آن دانشجويان مي‌توانند ضمن فراگيري فنون مهندسي، علائق خود را در حوزه‌هاي مختلف علوم نيز دنبال كنند. کارشناسی پیوسته علوم مهندسی زیست محیطی، دوره آموزشی مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسانی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک و مهندسی بهداشت محیط و نیز ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود در این رشته است. با وجودي كه گرايش مهندسي محيط زيست در رشته مهندسي عمران وجود دارد، برنامه علوم مهندسي پايه‌اي وسيعتر از آنچه در مهندسي عمران وجود دارد، ايجاد مي‌كند. اين گرايش دانشجويان را براي كار يا تحصيل در دوره‌هاي كارشناسي‌ارشد در شاخه‌هاي مرتبط با محيط زيست آماده مي‌كند.

هدف

هدف از این رشته، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست کشور عبارتند از:

  1. شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا
  2. طراحی تأسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
  3. کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
  4. برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی

نقش و توانایی

مهندسين تربيت يافته اين رشته قادرند با برخورداري از دانش علوم پايه قوي و درك عميق از فنون و روشهاي مهندسي، امر هدايت و اجراي پژوهشهاي صنعتي بين رشته‌اي را عهده‌دار شوند. در كنار به كارگيري مهندسين اين رشته در بخش R&D صنايع، امكان ادامه تحصيل آنها در رشته‌هاي سنتي مهندسي، به علت ماهيت چند رشته‌اي بودن آن فراهم است. امكان كار در چند ديسيپلين مهندسي در بازار كار رقابتي امروز، از توانائيهاي برتر دانش آموختگان اين رشته خواهد بود.

طول دوره تحصیل

براساس آئين‌نامه آموزشي دوره كارشناسي مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي، طول دوره كارشناسي علوم مهندسي چهار سال است و شامل هشت نيمسال تحصيلي است. حداكثر مجاز طول تحصيلات اين دوره 6 سال مي‌باشد و در هر نيمسال تحصيلي 16 هفته كامل آموزش وجود دارد. نظام آموزشي اين دوره واحدي است و براي هر واحد درس نظري در هر نيمسال 16 ساعت آموزش كلاسي در نظر گرفته شده است. تعداد واحدهاي دوره كارشناسي علوم مهندسي 141 واحد است.