رشته آلودگی محیط زیست

مقدمه

با توجه به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی و اصل درخشان پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی می داند، لازم است اقدامات وسیع و همه جانبه مستمر و فراگیری در جهت افزایش آگاهیهای زیست محیطی نیروی انسانی ذیربط در صنایع و دیگر بخشهایی که به نحوی فعالیت آنها تأثیرات عمده ای بر محیط زیست می گذارد صورت گیرد.

رشته کارشناسی ناپیوسته آلودگیهای محیط زیست در راستای اهداف عالیه حفاظت از محیط زیست و تربیت کارشناسانی که با مسائل و مشکلات مربوط به آلودگیهای تهدید کننده سلامت محیط زیست آشنا بوده و همچنین با شناخت عوامل مفید طبیعی، توانائی برخورد با این مسائل را دارند تدوین گردیده است.

تعریف و هدف دوره

منظور از دوره کارشناسی ناپیوسته آلودگیهای محیط زیست، گردآوردن دانش، مهارت و تجربه در یک مجموعه و داشتن آگاهی و تجربه کافی در زمینه آلودگیهای محیط زیست می باشد. که اهداف مورد نظر آن عبارتند از:

  • تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص مورد نیاز در واحدهای مرتبط با محیط زیست (سازمان حفاظت محیط زیست، مراکز صنعتی و خدماتی)
  • افزایش سطح دانش عملی و علمی کاردانهای واجد شرایط شاغل در سازمان حفاظت محیط زیست و سایر فارغ التحصیلان کاردانی رشته های بهداشت محیط، منابع طبیعی و محیط زیست به منظور ایجاد زمینه های علمی و عملی و تخصص لازم برای ارائه هرچه بهتر خدمات مربوط به حفاظت از محیط زیست

اهمیت و ضرورت دوره

نظر به اهمیت جهانی و روز افزون حفاظت از محیط زیست و نیز ضرورت وجود عوامل اجرائی متخصص و آشنا به مسائل تهدیدکننده سلامت محیط زیست که از جمله آنها وجود عوامل آلوده کننده خطرناک می باشد، تربیت نیروی انسانی کارآمد و با تجربه که در زمینه آلودگیهای تهدیدکننده محیط زیست دارای قدرت علمی و کارائی مفید عملی هستند مبنای درجهت برگزاری این دوره آموزشی است.

نقش و توانائی فارغ التحصیلان

  • تجزیه و تحلیل امور مربوط به محیط زیست
  • تجزیه و تحلیل آلودگیهای تهدیدکننده محیط زیست
  • ارزیابی منابع آلوده کننده محیط زیست
  • ارائه الگوهای لازم به منظور پایش آلودگیها در صنایع کشور
  • ارائه الگوهای لازم به منظور کاهش آلودگیها در صنایع کشور
  • انجام آزمایشهای عملی در جهت شناخت آلودگیها و توانائی تنظیم و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و استفاده از داده ها و اطلاعات جمع آوری شده

موقعیت شغلی در ایران

این امر باعث شده است كه در كشور ما نیز متخصصان محیط‌زیست در تمام مقاطع تحصیلی بویژه كارشناسی‌ ارشد و دكترا در سازمان‌های متعددی از جمله: سازمان حفاظت محیط‌زیست، شهرداری‌ها، مهندسین مشاور، وزارت كشور،‌ وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان پارکها و فضای سبز کشور، سازمان مدیریت پسماند، اداراه آب و فاضلاب و شرکت های خصوصی مرتبط با پروژه های این نهاد و سازمان ها حضور داشته باشند.

طول دوره تحصیل

براساس آئين‌نامه آموزشي دوره كارشناسي مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي، طول دوره كارشناسي ناپیوسته رشته محیط زیست 2 سال و حداکثر 3 سال می باشد. هر سال تحصیلی شامل دو نیمسال است. تعداد واحدهاي دوره كارشناسي ناپیوسته رشته آلودگی محیط زیست 68 واحد است.