خواص درمانی لجن دریاچه ی ارومیه

امروزه مردم جهان به بهداشت و زیبایی خود توجه خاصی دارند .
با توجه به اینکه لوازم ارایشی صنعتی دارای مواد شیمیایی هستند که گاهی باعث ایجاد حساسیت ها می شود انـواع طـب مکمل مانند همیوپاتی، لیزرتراپی، لجن درمانی، طب سوزنی، تغذیه درمانی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند
دریاچه ارومیه در طول تاریخ همواره برای استفاده از خواص درمانی آن مورد توجه بوده است.
در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم که بیمارستان صلیب سرخ در تهران گشایش یافت، از لجن ساحل دریاچه ارومیه برای معالجه بیماران استفاده می‌شد.
انتقال لجن دریاچه از طرف برخی کشورهای خارجی جهت تهیه و ساخت کرمهای آرایشی و نوعی پماد برای استفاده در درمان امراض جلدی در سالهای گذشته رایج بوده است.

دریاچه ارومیه که یکی از مهم ترین پارک های حفاظت شده بین المللی است به کمک تکنولوژی های جدید و برتر مثل بیوتکنولوژی و بهره برداری اصولی و استحصال مواد معدنی از این دریاچه ضمن حفظ محیط زیست طبیعی آن کمک موثری هم به توسعه استان و کشور کرد.
آب و خصوصا لجن دریاچه ارومیه با داشتن املاح فراوان معدنی به ویژه کلرور و سولفات (گوگرد) و ترکیبات آهن و ید و مقدار مناسبی نمک و قدرت جذب حرارت زیاد و مواد آلی متعدد و میزان رادیواکتیویته متناسب یکی از مرغوبترین لجنهای طبی به شمار می آید.

آب دریاچه شور است و اگر چه در منطقه سردسیر قرار دارد، ولی هرگز در زمستان یخ نمی‌بندد. آب و لجن این دریاچه به دلیل داشتن املاح معدنی فراوان از جمله کلرورد سدیم و کلروردوکلسیم منیزیم، خاصیت درمانی و ضد عفونی دارد و برای مداوای امراض جلدی، استخوانی، رفع رماتیسم تجویز می‌شود.
114_orig

آب دریاچه ارومیه در درمان بیماریهایی چون لنفاتیسم، شکستگی هایی که دیر جوش می خورند، بیماریهای روماتیسمی مفاصل، بیماریهای اعصاب و بیماریهای مختلف رحمی زنان بسیار موثر است.
بیماریهای روماتیسم، نقرس، درد عضلانی ، از بین رفتن آثار کوفتگی، خون مردگی، صدمه و گسیختگی مفصلی، سفتی مفاصل، بیماریهای عروق محیطی، اگزما، بیماریهای زنان به ویژه التهاب مزمن یا بی کفایتی تخمدانها، آمنوره، اختلالات قاعدگی، نازایی، رشد نکردن دستگاه تناسلی و غیره از جمله بیماریهایی هستند که تاثیر درمانی لجن دریاچه بر روی آنها کاملا مشخص است، که همه این کاربردهای درمانی به علت اثرات فیزیکی، خواص شیمیایی، فیزیکو شیمیایی و خواص بیولوژیکی لجن دریاچه است.
همچنین می توان از خواص درمانی نمک دریاچه ارومیه در درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت و انواع سینوزیت ها نیز بهره برد.
دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی و دائمی کشور است. این دریاچه شورترین دریاچه داخلی ایران است و بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان است .از نظر وسعت نیز بیستمین دریاچه بزرگ جهان می باشد.

نماد بازیافت

نماد بازیافت یک علامت بین المللی است که برای عمل بازیافت مواد برگزیده شده است . این علامت شامل سه پیکان است که یکدیگر را دنبال میکنند و به معنی چرخه ی بی پایان است.
در سال ۱۹۶۹و اوایل ۱۹۷۰ توجه جهانی به مسئله ی حفظ محیط زیست در روز زمین به اوج خود رسید به همین دلیل بنیان شیکاگو که تولید کننده ی بزرگ مقوای بازیافت شده است یک مسابقه ی طراحی و هنری را بین تمام دانش اموزان دبیرستان ها و کالج های آمریکا برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد معضلات زیست محیطی برگزار کرد
در این مسابقه طرح گری اندرسون از دانشگاه جنوبی کالیفرنیا برنده شد و اکنون آن طرح علامت عمومی بازیافت شده است.
این علامت به مالکیت عمومی گداشته شده است و هرکسی میتواند از آن استفاده کند و یک علامت تجاری نیست اگرچه ممکن است برخی قوانین محلی استفاده از آن را محدود کند مثلا استفاده از این علامت روی کالاهای غیر بازیافتی به منظور فریب کاری و گمراهی خریدار ممنوع است.

نوشته شده توسط پریسا اصغرزاده
نماد بازیافت

حسگر تشخیص آنی الودگی آب

دانشجویان دانشگاه فنی دانمارک حسگری را برای تشخیص آنی آلودگی موجود در آب طراحی کردند…
در حال حاضر برای بررسی وجود باکتری‌های سمی در منابع آب باید نمونه‌ای از آب برای چندین روز در آزمایشگاه کشت شود. در آن زمان غیرممکن است که منبع آب برای استفاده، ایمن خوانده شود. اما گروهی از محققان دانمارکی حسگری را ساخته‌اند که بر اساس ادعای آن‌ها می‌تواند باکتری‌های درون آب را بطور آنی تشخیص دهد.

این حسگر با بهره‌گیری از تکنیکی موسوم به فلوسایتومتری امپدانس (مقاومت ظاهری) طراحی شده است. این کار، شامل فرستادن مداوم یک نمونه مایع از طریق یک کانال میکروسیال است. در آن کانال مجموعه‌ای از الکترودها وجود دارد که یک سیگنال الکتریکی چند ولتاژی به آن‌ها اعمال می‌شود . هنگامی که باکتری‌ها و ذرات دیگر در میان این الکترودها جریان می‌یابند، تغییری در مقاومت ظاهری ایجاد می‌کنند که توسط حسگر شناسایی می‌شود.

از آنجا که تغییرمقاومت ظاهری ناشی از باکتریها با دیگر ذرات معلق در آب متفاوت است، متمایز کردن این دو و دستیابی به خوانش بلادرنگ غلظت نسبی آن‌ها در درون نمونه امکان‌پذیر است. در واقع، به دلیل اینکه تغییرات حتی بین انواع مختلف باکتری‌ها متفاوت است، شرکت سازنده ادعا می‌کند که این فناوری به طور همزمان می‌تواند تمام انواع باکتری‌های موجود در آب را شناسایی کند.

این حسگر علاوه بر قابلیت استفاده به شگل دستگاه کوچک دستی برای بازرسی آب در مکان‌های مختلف، همچنین می‌تواند در چندین ایستگاه بهم پیوسته آزمایش آب خودکار در امتداد یک آبراه ادغام شود. اگر هر یک از آن‌ها بتوانند باکتری‌های مضر را بوسیله شبکه ردیابی جریان آلودگی تشخیص بدهند، بلافاصله می‌توانند زنگ هشدار را به صدا درآورند. انتظار می رود این حسگر سال آینده در دسترس عموم قرار گیرد.
منتشر شده در گروه دوست داران محیط زیست لاین توسط پریسا اصغرزاده

توربین های بادی قابل حمل

یک موسسه در مینوسوتا توربین‌های بادی تولید کرده است که قابل حمل هستند و بیشترین میزان برقی که تولید می‌کنند ۲۵۰۰ وات است. فکر کردن درباره توربین‌های بادی، توربین‌های بادی بزرگی که در کوهستان‌ها و صحرا قرار دارند را در ذهن تصویر سازی می‌کند.
اما اخیرا یک موسسه در مینوسوتا، توربینی را طراحی کرده است که کاربران می‌توانند آن را با خود حمل کنند. این توربین بادی پورتابل (قابل حمل) از نوع توربین‌های بادی ترئینی است که محور استوانه‌ای و عمودی آن ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) طول دارد.
این توربین بادی در سال ۲۰۱۴ توانست بیشترین فروش خود را داشته باشد و موسسه‌ای که این توربین را طراحی کرده است، آخرین تغییرات آن را در ۴ اندازه مختلف و با محورهای عمودی و افقی ترقی داده است. نسخه قبلی این توربین بادی دارای یک ژنراتور ۱۵ واتی بود که با سرعت باد ۱۶ کیلومتر در ساعت، به مدت یک ساعت با استفاده از یک پورت usb باتری تلفن همراه را شارژ کرد. نسخه های جدید این توربین بادی ۵۰ وات برق تولید می‌کنند و در مدل‌های عمودی ۴۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۲۵۰۰ عرضه می شوند.
مدل های جدید هم از نظر اندازه بزرگترند و میزان برقی هم که تولید می‌کنند بیشتر است و می توانند از حالت عمودی به افقی و بالعکس نیز تغییر شکل دهند در این میان قطر مدل ۲۵۰۰ این توربین‌های بادی ۱۰۰ سانتی متر است که می‌تواند بدون سه پایه ۴۰ اینچی خود باپرجا بماند. وزن آن ۱۹ کیلوگرم (۴۲ پوند) است و می تواند ۲۵۰۰ وات برق تولید کند و این میزان برق برای شارژ یک باتری یون لیتیومی ۳۰۰۰۰۰ میلی آمپری کافی است.
این توربین می‌تواند برق را تولید و در خود ذخیره نماید. میزان برق تولید شده توسط این توربین برای تامین برق خانه، شارژ ماشین برقی، شارژ لپ تاپ تلفن و سایر لوازم الکتریکی کافی می باشد.
منتشر شده در گروه دوست داران محیط زیست لاین توسط پریسا اصغرزاده

اثرات سیگار

اثرات محیط زیستی سیگار چیست؟ شاید در اولین نگاه به این موضوع، به آلودگی هوا در فضاهای بسته ناشی از smoking فکر می کنیم.

اما آیا به ته سیگارها فکر کرده اید؟ ته سیگارها حاوی مواد شیمیایی خطرناک و حتی سرطانزا هستند. در ته سیگارها بیش از ۱۶۵ ماده شیمیایی وجود دارد که حیوانات کوچک و پرندگان ممکن است آنها را با غذا اشتباه گرفته و ببلعند. بلعیدن ته سیگار منجر به سوء تغذیه، بی اشتهایی و یا مصرف نکردن غذا در حیوان و یا پرنده می شود. چون که ته سیگار میتواند مجاری گوارشی را مسدود و از هضم غذا جلوگیری کند. و یا با گیر کردن و انباشته شدن در مجاری گوارشی حیوان احساس سیری کاذب کرده و از غذا دست بکشد. ته سیگارها برای تجزیه شدن در طبیعت حداقل به ۵ سال زمان نیازدارند.
همچنین از سایرعوارض محیط زیستی سیگار، می توان به تجزیه ناپذیری غالب فیلترهای سیگاردر طبیعت اشاره نمود، درواقع حدود ۹۵ درصد آنها از جنس پلاستیک سلولزاستات می باشند، که سالها طول میکشد تا در طبیعت تجزیه شده و به چرخه محیط زیست بازگردند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر، مقاله زیر را بخوانید.
http://smoking-quit.info/the-environmental-impact-of-cigarettes
منتشر شده در گروه دوست داران محیط زیست لاین توسط غزال صراف

کره شمالی اتوبوس های خورشیدی ساخت…

 کره شمالی که ارتباط کمی با کشورهای دیگر جهان دارد از اتوبوس‌های خورشیدی ساخت این کشور رونمایی کرده و تصاویر آن را منتشر کرده است. 

تلویزیون دولتی کره شمالی تصاویری را از اتوبوس‌هایی را پخش کرده که به گفته مقام‌های این کشور با انرژی خورشیدی حرکت می‌کنند. گفته می‌شود این اتوبوس‌ها هر کدام دارای ۳۲ پنل خورشیدی هستند که انرژی خورشیدی را در ۵۰ باتری در نظرگرفته شده ذخیره می‌کنند.

جئونگ این سونگ،رئیس کمیته فناوری شهر نامپو در غرب کره شمالی اعلام کرده که این اتوبوس‌ها ظرفیت حمل ۱۴۰ مسافر را با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت را دارند.
منتشر شده در گروه دوست داران محیط زیست لاین توسط عزال صراف

WordPress theme: Kippis 1.15