دست همه ما به دود آلوده است….در آینه دنبال مقصر آلودگی هوا بگردیم

اصغر محمدی فاضل* رئیس دانشکده محیط زیست: بعد از یکی دو بارندگی که تن شهر را شست و یک ماجرای سیاسی پرحاشیه حالا دیگر کسی در مورد آلودگی هوا حرف نمی زند. ارزش خبری اش را برای روزنامه ها و مجله ها و رادیو و تلویزیون از دست داده و تیتر یک نمی شود. کارشناسان و مدیرانی که تا دیروز دنبال مقصر می گشتند و دستگاه هایی که همدیگر را مسئول رخ دادن این وضعیت معرفی می کردند حالا دل مشغولی های تازه پیدا کرده اند. آلودگی هوا که نفس ها را به شماره انداخته بود حالا موضوع روز نیست. اهمیتی ندارد تا … تا وقتی دوباره هوا آلوده شود!

برای کسانی که دنبال راه حل هستند اتفاقاً الان زمان خوبی است تا موضوع را به دور از جنجال و هیاهو واکاوی کنند. پرسش کلیدی اما هنوز باقی است، در رخ دادن این شرایط چه کسی مقصر است؟ 

می گویند وقتی انگشت شماتت را به طرف کسی دراز می کنید یادتان باشد که لااقل سه انگشت دیگر به سمت خودتان نشانه رفته است. این شاید حکایت روزهایی باشد که همه دنبال پیدا کردن مقصران آلودگی هوای کلانشهرها بودند. موضوع از تهران فراتر رفته است. نفس کشیدن در کلان شهرهای دیگر هم دشوار شده است. مردم در اصفهان، اراک و خوزستان به دشواری نفس می کشند. زمانی نفس کشیدن رایگان بود. اما این روزها «اکسیژن» را هم باید در طبقه کالاهای لوکس طبقه بندی کرد. Continue reading

چرا یکی یکی داریم سرطان می گیریم!سونامی سرطان چیست؟

اما چرا این همه سرطان می گیریم؟! چرا سرطان دارد یکی یکی ما را می بلعد؟ چرا سرطان حالا مثل سرما خوردگی به یک بیماری دم دستی تبدیل شده است که انگار باید مقابلش زانو بزنیم و به محض ابتلا برویم قبر سفارش بدهیم؟! حوصله اگر دارید فارغ از هیجانات پیرامون زندگی با هم مرور کنیم علت های افزایش سرطان در ایران عزیزمان را   !!!!!!!!!!!!!!! Continue reading

سه خطای محیط زیستی هیأت‌های عزاداری در ایران!

تازه ترین آمارهای منتشر شده ازسوی متخصصان و صاحب‌نظران، حکایت از آن دارد که تنها در سال ۱۳۹۲ و در اوج فشارهای اقتصادی تحمیل شده بر علیه ایران، اهالی این سرزمین چاره‌ای نداشتند جز آنکه متجاوز ۲۰۰ میلیارد تومان از سرمایه‌های خویش را برای جبران بخشی از هزینه‌های درمانی سرطان بپردازند؛ بیماری مهلکی که به گفته‌ی رییس کنگره ملی کنترل سرطان، سالانه ۴۵۰ هزار سال از عمر ایرانیان را تلف می‌کند. افزون بر آن، سالانه میلیاردها تومان از درآمدهای شهرداری‌ها که می‌تواند برای توسعه و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز شهروندان ایران به کار گرفته شود، صرف جمع‌آوری، جداسازی و ساماندهی ظروف و اشیاء پلاستیکی رها شده در زیست‌بوم می‌شود؛ ظروفی که در صورت ماندن در طبیعت، خود به قاتل شماره یک کیفیت منابع آب و خاک و تشدید مرگ و میر جانداران خشکی‌زی و آبزی بدل می‌شوند و ممکن است خسارت‌هایی غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر، وسیع‌تر و هنگفت‌تر می‌آفرینند.در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد با مهار پاره‌ای سهل‌انگاری‌ها و رعایت هنجارهای محیط زیستی در اجرای مناسبت‌های ملّی/آیینی یا مذهبی، می‌توان به شکلی معنی‌دار در کاهش این تاراج بزرگ عمر و کیفیت زندگی ایرانیان، نقشی مثبت و پیش‌برنده ایفا کرد؛ نقشی که شاید مسئولیت اصلی آن بر دوش آن زنان و مردان پاکدل، خداجو و حسین‌دوستی است که به ویژه در ایام سوگواری سالار شهیدان در قالب هیأت‌های عزاداری می‌کوشند تا غذایی گرم و نوشیدنی‌ای گوارا برای عاشقان عزادار حسین (ع) فراهم کنند.
چنین است که در نوشتار پیش رو، کوشیده شده تا نسبت به تکرار سه خطای فاحش در چنین مراسمی هشدار داده شود: Continue reading

آلودگی هوا، زمینه ساز دیابت کودکان

رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر گفت: نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار در جهان، نشان می دهد که آلودگی هوا مقاومت به انسولین را در کودکان و نوجوانان ایجاد و آنها مستعد ابتلا به دیابت در سنین بالاتر می کند.
 به گزارش ایرنا، دکتر رویا کلیشادی روز چهارشنبه در حاشیه دهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از ایران نیز مطالعاتی که در این زمینه در ژاپن، آمریکا و کانادا انجام شد، نتایج این تحقیق صورت گرفته در پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر ایران را تایید کرد.
 وی که به عنوان پژوهشگر برگزیده غدد متابولیسم، جایزه رازی دهمین کنگره غدد متابولیسم را از آن خود کرد، افزود: تحقیقات دیگری در زمینه سایر عوامل محیطی تاثیرگذار بر سلامت افراد جامعه صورت گرفته است که تحقیقات در زمینه تاثیر مصرف دخانیات ازجمله سیگار و قلیان و اضافه وزن و چاقی از جمله آن به شمار می رود.
دهمین همایش بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم از روز چهارشنبه با حضور دکتر علیرضا مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر فریدون عزیزی رییس پژوهشکده غدد درون ریز در دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد. این همایش دوم آبان ماه به کار خود پایان می دهد.

بازهم باران ،اهوازی ها را به بیمارستان فرستاد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز گفت: به دنبال بارندگی های دوشنبه شب گذشته تاکنون حدود یک هزار نفر با علایم بیماری های تنفسی به مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه مراجعه کردند.دکتر ‘ایرج نظری’ روزچهارشنبه’ در گفت و گو با ایرنا افزود: این بیماران به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند و هیچ گونه بیمار بدحالی در هیچ کدام از بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه بستری نشد.
وی گفت: هرچند که ممکن است تعدادی از این موارد نیز به علت حساسیت های معمول فصلی باشد ولی به علت اینکه بعد از بارندگی ایجاد شده ممکن است با موضوع بارندگی ارتباط داشته باشد. نظری خاطرنشان کرد: بیمارستان های استان در همین راستا در حال آمادگی کامل هستند و جلسات متعددی نیز با حضور رییس دانشگاه در این ارتباط گرفته شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تمام نیازهای احتمالی نیز تهیه شده و تدابیر لازم برای وقوع بحران احتمالی اتخاذ شده است. پارسال نیز به دنبال بارندگی هایی که بعضا از آن به عنوان باران های اسیدی نام برده شد شمار زیادی از شهروندان دچار مشکل تنفسی شده و به مراکز درمانی و بیمارستان های استان خوزستان بویژه اهواز مراجعه و مورد درمان قرار گرفتند.
در این سال بدنبال این حادثه مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با بیان اینکه عوامل این حادثه در دست بررسی است گفته بود که آلودگی تاسیسات نفتی و صنعتی، آتش زدن مزارع نیشکر، انباشت زباله، سکون هوا و رطوبت ۹۵ درصدی از جمله عوامل باران های اسیدی در اهوازند.

۱۵ خبر محیط زیستی در هفته ای که گذشت

۱- واژگونی قطار و فاجعه زیست محیطی در لرستان

به دنبال واژگونی قطار باری و ورود محموله سود سوزآور به درون رودخانه سزار در استان لرستان نزدیک به ۱۲۰ هزار قطعه آبزی تلف شده و مسئولان نسبت به استفاده از آب این رودخانه هشدار دادند. به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه چهارشنبه هفته جاری واژگونی قطار باری در مسیر رودخانه سزار در شهرستان دورود موجب ورود هزاران لیتر سود سوزآور به درون این رودخانه شد، موضوعی که از چشم رسانه ها دور نگه داشته شد.

۲- اعتراض روزنامه اصولگرا به دکتر ابتکار
روزنامه اصولگرای جوان به دیدار معصومه ابتکار با یکی از مراجع تقلید اعتراض کرد.روزنامه اصولگرای جوان نوشت: معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست طی سفری که روز گذشته به قم داشت، در اقدامی تامل برانگیز به دیدار‌ شیخ یوسف صانعی که پیش از این ‌«شیخ فتنه» شناخته می‌شد رفت.

۳- آیا سبزی‌های‌سرطانی ازسفره‌ها حذف می‌شوند؟
مردها بیل به دست پاچه‌هایشان را تا نیمه بالا زده‌اند و لباس‌های سیاهشان از وسط زمین‌های یکدست سبز، سوسو می‌زند. عطر ریحان و نعنا و جعفری، وحشیانه خود را از لا‌به‌لای بوی گند فاضلاب رد می‌کنند و به هر ضرب و زوری که هست می‌کشانند تا شامه رهگذران. Continue reading

۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در یک ماه در اثر گرد و غبار در سیستان و بلوچستان

بحران‌های گرد و غبار و طوفان در غرب کشور با آنچه در سیستان اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت است. در حال حاضر بسیاری از استان‌های کشور از جمله ایلام، خوزستان، کرمان و جنوب استان سمنان با این مشکل مواجه هستند، ولی این بحران در سیستان به شکل حادی مشاهده می‌شود.»

وجود بادهای ۱۲۰ روزه منطقه سیستان که قبلا با عبور از روی آب تالاب بین المللی هامون موجب تعدیل و خنکی هوای منطقه می‌شد، با وجود خشکسالی‌های چند سال اخیر، ریزگردها را با ایجاد آلودگی‌های بسیار شدید همراه می‌آورد به‌طوری‌که مسئله ریزگرد در منطقه سیستان به‌ مهم‌ترین چالش، برای زندگی و سلامت ساکنان آن تبدیل شده است.دولت افغانستان علی‌رغم معاهدات بین دو کشور از جمله قرارداد گلداسمیت و معاهده ۱۳۱۵ که تقسیم ۵۰ – ۵۰ آب هیرمند را مقرر می‌کرد و قرارداد ۱۳۵۱ که مقرر می‌داشت حق‌آبه ایران از هیرمند ۲۶ متر مکعب در ثانیه باشد، هرگز پایبند نبوده است. Continue reading

دکتر ابتکار: فارغ التحصیلان محیط زیست امیدوار باشند

  1. در حاشیه امضا تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت امضا این تفاهم نامه به اشتغال فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با محیط زیست در واحد های صنعتی کمک خواهد کرد.معصومه ابتکار افزود: چنانچه بر ضوابط و استاندارد های محیط زیست تاکید شود طبعاً باید هر واحد صنعتی بخش محیط زیست داشته باشد و برای پساب،  مدیریت و تصفیه آن نیاز به کارشناس دارد پس یک موقعیت شغلی ایجاد می شود.رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: بسیاری از فعالیت های در حال توسعه مانند انرژی های نو زمینه جدید است که می تواند به وسیله انرژی باد و انرژی خورشیدی برق تولید کند و نتیجه آن ایجاد شغل باشد که قطعاً فارغ التحصیلان محیط زیست می توانند به اشتغال در این حوزه ها امیدوار باشند.ابتکار اشاره کرد: با حرکت به سمت ایجاد اشتغال و شغل سبز می توانیم  تولید و درآمد زایی بسیاری از بنگاه ها را داشته باشیم و با مسایل محیط زیست از پسماند فناوری های زیستی، تصفیه آب، خاک و هوا ایجاد موقعیت کار و اشتغال را فراهم کنیم و در حقیقت همه این موضوعات نیازمند بنگاه های خاص خود می باشند.ایشان در پایان افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طور خاص در اینگونه فعالیت ها اقدامات لازم را انجام خواهد داد تا انشالله بتوانیم موثر و اثر گذار باشیم.

آلودگی هوا یکی از علل هفتگانه مرگ در جهان

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا یکی از علل هفتگانه مرگ در جهان است.به گزارش ایرنا، «معصومه ابتکار»رییس دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران عصر سه شنبه در مراسم گشایش دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد افزود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی که حدود یک ماه پیش منتشر شد آلودگی هوا یکی از علل قطعی سرطان اعلام کرد.
 وی افزود: خوشبختانه امروز کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران در شرایطی در تهران برگزار می شود که شاهد هوای سالم هستیم.رییس دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران افزود: خوشبختانه روزهای آلوده هوا در زمستان گذشته را با همت دولت تدبیر و امید و همراهی وزارت نفت پشت سر گذاشتیم و با برنامه ریزی انجام شده مقدار بنزن که یک آلاینده بسیار خطرناک و عامل بروز سرطان است،در بنزین توزیعی داخل کشور اکنون حتی به حدکمتر از میزان مجاز رسیده است.

Continue reading

هامون جان گرفت

  1. هامون

جاری شدن سیلابهای اخیر ناشی از بارندگیهای مناسب در جنوب شرق کشور باعث آبگیری قسمتهایی از دریاچه هامون شد و حیاتی دوباره به این تالاب بین المللی بعد از حدود ۱۵ سال خشکسالی بخشید.به گزارش ایرنا، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: با وارد شدن آب به بستر هامون بعد از یک دوره خشکسالی۱۵ ساله، زندگی و حیات به منطقه سیستان برگشته است.

  1. خسرو افسری افزود: همکاری مردم منطقه سیستان با اداره کل حفاظت محیط زیست در خصوص احیاء تالاب هامون ستودنی است، به عنوان مثال آنها با ساخت آب بندهایی در اطراف کوه خواجه به هدایت و مدیریت منابع آب کمک میکنند.
  2. Continue reading
WordPress theme: Kippis 1.15