خواص درمانی لجن دریاچه ی ارومیه

امروزه مردم جهان به بهداشت و زیبایی خود توجه خاصی دارند .
با توجه به اینکه لوازم ارایشی صنعتی دارای مواد شیمیایی هستند که گاهی باعث ایجاد حساسیت ها می شود انـواع طـب مکمل مانند همیوپاتی، لیزرتراپی، لجن درمانی، طب سوزنی، تغذیه درمانی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند
دریاچه ارومیه در طول تاریخ همواره برای استفاده از خواص درمانی آن مورد توجه بوده است.
در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم که بیمارستان صلیب سرخ در تهران گشایش یافت، از لجن ساحل دریاچه ارومیه برای معالجه بیماران استفاده می‌شد.
انتقال لجن دریاچه از طرف برخی کشورهای خارجی جهت تهیه و ساخت کرمهای آرایشی و نوعی پماد برای استفاده در درمان امراض جلدی در سالهای گذشته رایج بوده است.

دریاچه ارومیه که یکی از مهم ترین پارک های حفاظت شده بین المللی است به کمک تکنولوژی های جدید و برتر مثل بیوتکنولوژی و بهره برداری اصولی و استحصال مواد معدنی از این دریاچه ضمن حفظ محیط زیست طبیعی آن کمک موثری هم به توسعه استان و کشور کرد.
آب و خصوصا لجن دریاچه ارومیه با داشتن املاح فراوان معدنی به ویژه کلرور و سولفات (گوگرد) و ترکیبات آهن و ید و مقدار مناسبی نمک و قدرت جذب حرارت زیاد و مواد آلی متعدد و میزان رادیواکتیویته متناسب یکی از مرغوبترین لجنهای طبی به شمار می آید.

آب دریاچه شور است و اگر چه در منطقه سردسیر قرار دارد، ولی هرگز در زمستان یخ نمی‌بندد. آب و لجن این دریاچه به دلیل داشتن املاح معدنی فراوان از جمله کلرورد سدیم و کلروردوکلسیم منیزیم، خاصیت درمانی و ضد عفونی دارد و برای مداوای امراض جلدی، استخوانی، رفع رماتیسم تجویز می‌شود.
114_orig

آب دریاچه ارومیه در درمان بیماریهایی چون لنفاتیسم، شکستگی هایی که دیر جوش می خورند، بیماریهای روماتیسمی مفاصل، بیماریهای اعصاب و بیماریهای مختلف رحمی زنان بسیار موثر است.
بیماریهای روماتیسم، نقرس، درد عضلانی ، از بین رفتن آثار کوفتگی، خون مردگی، صدمه و گسیختگی مفصلی، سفتی مفاصل، بیماریهای عروق محیطی، اگزما، بیماریهای زنان به ویژه التهاب مزمن یا بی کفایتی تخمدانها، آمنوره، اختلالات قاعدگی، نازایی، رشد نکردن دستگاه تناسلی و غیره از جمله بیماریهایی هستند که تاثیر درمانی لجن دریاچه بر روی آنها کاملا مشخص است، که همه این کاربردهای درمانی به علت اثرات فیزیکی، خواص شیمیایی، فیزیکو شیمیایی و خواص بیولوژیکی لجن دریاچه است.
همچنین می توان از خواص درمانی نمک دریاچه ارومیه در درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت و انواع سینوزیت ها نیز بهره برد.
دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی و دائمی کشور است. این دریاچه شورترین دریاچه داخلی ایران است و بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان است .از نظر وسعت نیز بیستمین دریاچه بزرگ جهان می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Help

WordPress theme: Kippis 1.15