گروه فقه و حقوق

معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی

تعريف رشته:

فقه و حقوق اسلامی، رشته ای بینابینی است که دانشجویان در این رشته هم با دروس رشته حقوق و هم دروس رشته فقه آشنا می گردند. در این رشته علاوه بر تدریس یک دوره کامل فقه امامیه (منبع قانون مدنی ایران) و یک دوره کامل اصول فقه، دانشجویان با دروس حقوقی متنوعی اعم از حقوق مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزا، آئین دادرسی مدنی، آئین دادرسی کیفری و حقوق بین الملل آشنا می شوند.

دانشجویان طی دوره کارشناسی علاوه بر آشنایی با مباحث بنیادی و اساسی در زمینه های مختلف علوم اسلامی، بطور نسبی درباره حقوق اسلامی و عرفی به کسب دانش می پردازند؛ بگونه ای که در پایان این دوره، زمینه لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حقوق و فقه آماده می شوند و می توانند با تکیه بر معلومات خویش در شغل های گوناگونی نظیر وکالت، قضاوت، سردفتری دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، مشاور حقوقی سازمان ها و وزارتخانه ها و .... مشغول به کار شوند.

ضرورت و اهمیت:

هدف از تشکیل دوره کارشناس فقه و حقوق اسلامی که یکی از دوره های آموزشی در نظام آموزش عالی است، عبارت است از: تربیت اساتید مورد نیاز دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در رشته های الهیات و حقوق از طریق دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تربیت محققان و پژوهشگران مورد نیاز مراکز علمی و تحقیقاتی از طریق دوره های کارشناسی ارشد و دکتری. تربیت کارشناسان مورد نیاز دستگاه قضایی کشور. تربیت کارشناسان توانا جهت خدمت در قسمتهای کارشناسی مراکز دولتی و غیره . پس از انقلاب اسلامي و متناسب با تغيير نگرش ها و رفتارها قوانين متعددي دچار تغيير و تحول گرديد. ريشه بسياري از مباني قانون گذاري در جمهوري اسلامي ايران فقه شيعه و قواعدي است که ما آن را در چارچوب قواعد فقه مي شناسيم. موسسه آموزشی عالی خردگرایان مطهر، با عنايت به اهداف عاليه اسلام و نيازهاي علمي و فرهنگي جامعه در زمينه هاي آموزشي، پژوهشي و اجرايي به اساتيد، محققان و کارشناس، به برپايي دوره کارشناسي فقه و حقوق اسلامي اقدام نموده است.

تعداد واحدها

تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته فقه و حقوق اسلامی به شرح زیر است:

 1-دروس عمومی 10 واحد

2- دروس پایه 45 واحد

3- دروس تخصصی 80 واحد

 

فقه و حقوق اسلامی

اعضاء هیات علمی گروه آموزشی

دکتر قبولی
دکتر قبولیمدیر گروه
دکتر قبولی
دکتر قبولیمدیر گروه
دکترای فقه و حقوق اسلامی دانلود رزومه

راه های دسترسی

تلفن تماس:

051-38842226
051-38842227
051-38825002
051-38835002
آدرس:
مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار کوثر، نبش کوثر شمالی 45

© موسسه آموزش عالی خردگرایان مطهر - تاسیس ۱۳۸۵